Skonfederowane Stany Ameryki (ang. Confederate States of America) to południowe stany USA, potoczne zwane Konfederacją, próbujące dokonać secesji i biorące udział w wojnie secesyjnej. W latach 1861-1865 stworzyły one własne państwo.
Wobec zwycięstwa Abrahama Lincolna w wyborach prezydenckich niewolnicze stany południa USA poczęły ogłaszać secesję z Unii. Pierwsza wystąpiła Karolina Południowa 20 grudnia 1860, później dołączyły do niej Missisipi, Alabama, Floryda, Georgia, Luizjana, Teksas, a w trakcie trwania wojny także Wirginia, Tennessee, Arkansas i Karolina Północna.
Poniżej przedstawione są dwie flagi, którymi posługiwały się najczęściej stany Konfederacji: Stars and Bars (używana w latach 1861-1863) oraz Southern Cross (inaczej The Naval Jack, używana w latach 1863-1865).

Utworzenie państwa ogłoszono 4 lutego 1861. Prezydentem został Jefferson Davis. Tymczasową stolicą stało się Montgomery w Alabamie, a później Richmond w Wirginii. Liczyło ono niecałe 2 mln km2 zamieszkiwanych przez trochę ponad 9 mln ludzi, w tym ok. 3,5 mln czarnych niewolników i 133 tys. czarnych wyzwoleńców. Po krwawej wojnie secesyjnej Konfederacja została zlikwidowana i powtórnie podporządkowana Unii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.