Skoczogonki
-->
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Podyp: tchawkowce
Gromada: skoczogonki
Nazwa systematyczna
Collembola
Skoczogonki (Collembola) - ewolucyjnie stara grupa zwierząt o wielu prymitywnych cechach. Pierwotnie zaliczana do owadów bezskrzydłych, obecnie coraz częściej wydzielana w oddzielny takson w randze gromady. Obejmuje ok. 5 tysięcy gatunków (w Polsce ok. 300). Skoczogonki występują w środowisku wodnym i lądowym, odżywiają się martwą materią organiczną lub roślinami. Wiele gatunków jest szkodnikami upraw szklarniowych.

Systematyka

Mimo dużego podobieństwa do owadów, skoczogonki wytworzyły sześcionożność niezależnie. Dowodzą tego badania genetyczne przeprowadzone w ostatnich latach: porównanie DNA mitochondrialnego skoczogonków i owadów wykazało bardzo znaczące różnice. Wcześniej, w oparciu o morfologię funkcjonalną tych zwierząt uważano, że są one bardzo pierwotnymi owadami. Badania wykazały jednak, że wyewoluowały niezależnie od nich, pojawiając się prawdopodobnie wcześniej od większości skorupiaków.
Rzędy:
wielopierścieniowe
Przykładowe gatunki 
 pchlica wodna
 pchlica skacząca
 czwórzębiec bielański

zrosłopierścieniowe
Przykładowe gatunki 
 podskoczek zielony

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.