Simpsonowie (ang. The Simpsons)
Amerykański serial animowany reż. Matt Groening, James L. Brooks, Al Jean, prod. telewizji FOX.
Do 2004 roku był najdłużej emitowanym serialem świata (powstaje od 1990, co tydzień jeden odcinek).
Początkowo był to jeden krótki odcinek, mający zapełnić program Tracey Ullman. Dopiero trzy lata później powstało prawdziwe The Simpsons.
Przedstawia ironicznie losy typowej amerykańskiej rodziny w cichym małym miasteczku Springfield: ojciec Homer jest pracownikiem elektrowni atomowej, matka Marge opiekuje się trójką dzieci - Bartem, Lisą i Maggie. W skład rodziny wchodzą także kot Snowball II (wcześniej Snowball) i pies Santa's Little Helper.
Każdy odcinek stanowi oddzielną historię, które przeważnie nie są ze w znacznym stopniu sobą powiązane. Cechą charakterystyczną serialu jest to, że "czas w nim stoi", to znaczy, że wszystkich odcinkach, bez względu na to, ile lat serial jest tworzony - postaci są wciąż w tym samym wieku.
W tworzeniu serialu często biorą udział gwiazdy jak: Metallica, Aerosmith, Ringo Starr, Red Hot Chilli Peppers, U2, Tom Jones, Tony Hawk, Gillian Anderson i David Duchovny, Paul i Linda McCartney i inni.
Glówne postacie serialu:
  • Homer Simpson
  • Marge Simpson
  • Bart Simpson
  • Lisa Simpson
  • Maggie Simpson
The Simpsons.com oficjalna strona The Simpsons
The Simpsons Archive najbogatsze źródło informacji o The Simpsons
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.