Silnik elektryczny - maszyna elektrycznasilnik, w którym energia elektryczna zamieniana jest na energię mechaniczną.

Podział ze względu na sposób zasilania

 • Zasilane napięciem stałym
   • silnik elektryczny obcowzbudny, silnik z magnesami stałymi
  • silniki elektryczne samowzbudne
   • równoległy, szeregowy, szeregowo-równoległy
  • Trójfazowe
  • Zasilane dwustronnie.

Podział ze względu na prędkość obrotową

Podział ze względu na budowę specjalną lub zastosowanie

do pracy dorywczej, do pracy przerywanej, dwuwirnikowy, dźwignicowy, głębinowy, histerezowy, kołnierzowy, kompensowany, komutatorowy, komutatorowy o przesuwnych szczotkach, jawnobiegunowy, kubkowy, małej mocy – ułamkowy i mikroułamkowy, momentowy, morski, nastawczy, nawrotny, o dużej przeciążalności, okapturzony, okrętowy, o jednym kierunku obrotów, otwarty, o stałym momencie obrotowym, położeniowy, pomiarowy, potokowy–walcowniczy, potrójny, przekładniowy, reluktancyjny, repulsyjny, synchroniczny wału elektrycznego, szybkoobrotowy, trakcyjny, ukrytobiegunowy, uniwersalny, zamknięty, z obwodami drukowanymi, zwartobiegunowy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.