Shar Pei
Inne nazwy

Kraj patronacki
Chiny
Klasyfikacja
FCI: Grupa II, Sekcja 3
AKC: Non sporting
ANKC:
CKC:
KC:
NZKC:
UKC:
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
Shar Pei- jedna z ras psów.

Krótki rys historyczny

Pies ten pochodzi z Chin, a został rozpropagowany i hodowany w celach wystawowych przez hodowców w USA

Użytkowość

Ta pradawna rasa hodowana była w Chinach do polowań na dziki, jako psy pasterskie, a w południowej części kraju używano także je do walk psów.

Temperament

Towarzyski, czujny, wrażliwy, skłonny do obrony, ale nie agresywny.

Budowa

U młodych osobników naturalne jest znaczne pomarszczenie skóry, lecz u dorosłych jest symptomem zaburzeń hormonalnych. Skóra jest u tych drugich nieznacznie tylko pomarszczona na głowie, a głębokie osadzenie małych oczu jest przyczyną wywijania się powieki, co prowadzi do zapalenia spojówek.

Szata i umaszczenie

Prawie zawsze jednolite, czarne, soczystobrązowe, kremowe, a także złocistożółte.

Wymiary

- wysokość w kłębie: 58 cm;
- waga: 29 kg.

Utrzymanie

Rasa wymaga cierpliwej i uważnej pielęgnacji, szczególnie szczenięta, które ze względu na pofałdowaną skórę narażone są na różne infekcje.

Popularność w Polsce

Coraz bardziej popularna.

Ciekawostki

W 1971 roku w amerykańskiej prasie kynologicznej umieszczono apel chińskiego hodowcy tej rasy o pomoc w uchronieniu jej od zagłady. Od tamtej pory zaskakująco wzrosło zainteresowanie tym psem.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.