Sewastopol (ukr. Севастополь) - miasto w południowej części Ukrainy, przy Zatoce Sewastopolskiej na Półwyspie Krymskim, 328,6 tys. mieszkańców (2004). Wielki port wojenny na Morzu Czarnym, baza rosyjskiej floty czarnomorskiej na mocy porozumień zawartych między Ukrainą i Rosją po rozpadzie ZSRR.
Historia - Założone przez Rosjan w 1783 r. jako baza wojenna i twierdza. Oblegane 11 miesięcy w 1854/55 przez wojska angielsko-francuskie podczas wojny krymskiej i 8 miesięcy w 1941/42 przez wojska niemieckie w czasie drugiej wojny światowej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.