Severn (ang. Severn River, wal. Afon Hafren) - najdłuższa rzeka w Wielkiej Brytanii (354 km) długości. Wypływa koło Plynlimon w pobliżu Llanidloes w Górach Kambryjskich (Cambrian Mountains) w środkowej Walii, wpada do Kanału Bristolskiego na granicy Anglii i Walii. Przepływa przez miasta Worcester, Gloucester i Shrewsbury.
Severn -
żeliwny nad rzeką Severn koło Ironbridge
W górnym biegu rzeki, w hrabstwie Shropshire, w 1779 roku wybudowany został nad rzeką Severn trzydziestometrowy, pierwszy w świecie most z żeliwa.
Szerokie ujście rzeki wpadającej do Kanału Bristolskiego, lejkowato rozszerzającego się w kierunku Morza Irlandzkiego i Atlantyku, przecięte jest dwoma mostami wiszącymi (wybudowanymi w 1966 i 1996). Starszy ma 1597 m, a nowszy aż 5128 metrów długości. W rejonie tym obserwowany jest fenomen gigantycznych (drugich w świecie pod tym wzlędem) pływów oceanicznych, potęgowany przez kształt Kanału Bristolskiego: różnica poziomów wody może sięgać 15 metrów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.