Se-ma-for - studio filmowe w Łodzi - zajmujące się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych. Do jego najsłynniejszych produkcji zalicza się Miś Uszatek, Przygody misia Colargola, Przygody kota Filemona i Zaczarowany ołówek.
Początki Se-ma-fora sięgają roku 1947, kiedy to ukazał się w kinach pierwszy lalkowy film animowany Za króla Krakusa w reżyserii Zenona Wasilewskiego.
Od tego czasu Se-ma-forze powstało ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień na czele z nagrodą Oscara za film Tango Zbigniewa Rybczyńskiego. W różnych okresach istnienia Studia współpracowali z nim wybitni polscy artyści i twórcy różnych dziedzin sztuki. Czasem były to debiuty lub kontrakty okresowe: Krzysztof Penderecki, Roman Polański (jego film dyplomowy Ssaki), Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, Janusz Majewski, Janusz Morgenstern, Filip Bajon, Andrzej Barański; częściej długoletnia, owocna współpraca (Daniel Szczechura, Zbigniew Rybczyński, Edward Sturlis, Stanisław Lenartowicz, Tadeusz Wilkosz, Marian Kiełbaszczak, Marek Skrobecki czy Piotr Dumała).
Se-ma-for znany jest przede wszystkim jako pierwsza i jedyna w Polsce wytwórnia filmów lalkowych. Oprócz tego produkowano tu także filmy w pełnym wachlarzu środków stylistycznych, łącznie z filmami eksperymentalnymi (Zbigniew Rybczyński, Stefan Schabenbeck, Hieronim Neumann, Wacław Kondek), dokumentalnymi (m.innymi dwa filmy dokumentujące życie i twórczość pioniera filmu lalkowego Władysława Starewicza) a nawet fabularnymi (np. Przyjaciel wesołego diabła w reżyserii Jerzego Łukaszewicza).
Se-ma-for -
Niewątpliwie do najbardziej znanych produkcji zaliczają się:
Se-ma-for istniał pod różnymi nazwami – najpierw był to Oddział Filmów Lalkowych Łódzkiej Wytwórni Filmowej, potem samodzielne Studio Filmów Lalkowych w Tuszynie, od 1960 r. Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for, od 1990 r. Studio Filmowe Semafor. Po decyzji o likwidacji państwowego Studia Filmowego Semafor, w listopadzie 1999 r., grupa realizatorów z tej instytucji wystąpiła z inicjatywę założenia producenckiej spółki, która miała kontynuować tradycje Se-ma-fora – między innymi produkcję filmów animowanych, ze szczególnym uwzględnieniem lalkowych. Spółka została zarejestrowana w Sądzie Gospodarczym w Łodzi, 20 grudnia 1999 roku. W nazwie Spółki: „Se-Ma-For” Produkcja Filmowa, nawiązano do tradycji, używając starego, sprzed roku 1990, logo „Semafora”. Przewodniczący Komitetu Kinematografii w piśmie z dn. 16.12.1999 r. zaakceptował zamiar występowania spółki pod nazwą „SE-MA-FOR”. Oprócz animacji w studio powstają inne gatunki – np. poetycki film dokumentalny Z głębokości wołam... zrealizowany na podstawie pamiętników dzieci z łódzkiego getta.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.