Scypion Afrykański Starszy, Publius Cornelius Scipio Africanus Maior (236-184 p.n.e.), sławny wódz rzymski z okresu II wojny punickiej.
Pomimo młodego wieku uczestniczył już w bitwie nad rzeką Ticinus (218 p.n.e.). W bitwie pod Kannami w roku 216 p.n.e. wyróżnił się jako trybun wojskowy. Po przejęciu władzy i naczelnego dowództwa w Hiszpanii wyparł z niej Kartagińczyków w latach 209-206 p.n.e.
Pokonał ostatecznie kartagińskiego wodza Hannibala w północnej Afryce pod Zamą w roku 202 roku p.n.e.. Zyskał wówczas przydomek Afrykański.
W latach 205 i 194 p.n.e. był konsulem, a w 199 p.n.e. cenzorem.
Zajmował ważne miejsce w życiu politycznym Rzymu, również w senacie. Jego polityka progrecka spotkała się ze sprzeciwem przeciwników na czele z Katonem Starszym Cenzorem.
W latach 190-188 p.n.e. brał udział w wojnie z Antiochem III, którą dowodził jego brat Lucjusz Scypion Azjatycki. Scypion Afrykański wycofał się z życia politycznego po wytoczeniu mu procesu (w 184 p.n.e.) o korupcję.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.