Schronisko turystyczne – budynek przeznaczony dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego, zapewniający miejsce odpoczynku, schronienia przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, w przypadku większości obiektów – bazę noclegową i gastronomiczną oraz czasami dodatkowe usługi: punkt informacji turystycznej, wypożyczalnie sprzętu turystycznego czy sportowego, dyżurka służb ratowniczych itp.
Biorąc pod uwagę pełnione funkcje, dostępność komunikacyjną, przeznaczenie i lokalizację można wyróżnić:
niezagospodarowane schrony, zapewniające możliwość noclegu w prymitywnych warunkach i miejsce do przygotowania posiłku we własnym zakresie; spotykane na terenach odludnych (przykładowo: tereny subpolarne, górskie), umożliwiające schronienie w razie potrzeby lub biwak osobom uprawiającym zaawansowaną turystykę czy wspinaczkę górską itp.
schroniska górskie, zlokalizowane w pobliżu szlaków turystycznych na obszarach górskich. Obowiązuje w nich powszechnie zasada, że każdy przybywający turysta ma prawo do odpoczynku i skorzystania z noclegu, chociażby w improwizowanych warunkach; są to obiekty różnej wielkości i standardu,
w terenie górskim - czesto na rozległych polanach - schronienie można znaleźć również w opustoszałych, niszczejących bądź umyślnie dewastowanych pasterskich "bacówkach",
schroniska-hotele, obiekty dysponujące dużą liczbą miejsc noclegowych, zazwyczaj łatwiej dostępne komunikacyjne (drogi kołowe, koleje linowe), o charakterze i standardzie zbliżonym do hotelowego, często miejsce turystyki pobytowej.
Rodzajem niewielkiego schroniska są też bacówki PTTK, zwane schroniskami turystyki kwalifikowanej. W Polsce istnieje również rozbudowana sieć schronisk młodzieżowychPTSM, czynnych zazwyczaj sezonowo (lipiec–sierpień) zlokalizowanych najczęściej w obiektach szkolnych.
Góry Izerskie
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
Schronisko Turystyczne "Chatka Górzystów" Hala Izerska
Schronisko Turystyczne "Orle"
Karkonosze
Schronisko "Nad Małą Łomniczką"
Schronisko PTTK "Kochanówka"
Schronisko PTTK "Na Zamku Chojnik"
Schronisko PTTK "Odrodzenie" na Przełęczy Karkonoskiej
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz
autorów.
Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.