Schipperke
Schipperke -
Inne nazwy
TU INNE NAZWY
Kraj patronacki
Belgia
Klasyfikacja
FCI: Grupa I Sekcja 1 Wzorzec 83
AKC: ?
ANKC: Grupa ?
CKC: Grupa 1 - ?
KC: ?
NZKC: ?
UKC: ?
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

Schipperke - jedna z ras psów.
Krótki rys historyczny:
Psy typu schipperke istniały od dawna na terenach dzisiejszej Belgii, towarzysząc żeglarzom śródlądowym na ich łodziach. Zanim jednak trafiły na łodzie były psami stróżującymi w domostwach mieszczan, pomagając im zwalczać nękające gryzonie.
Przed pierwszą wojną światową w Belgii rozkwitała hodowla tej rasy, ustalony wzorzec obejmował psy czarne i bez ogona, o średniej wielkości. Belgowie bardzo wiele tych psów eksportowali na Wyspy Brytyjskie i do Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza Anglicy nie byli jednak wierni hodowli według wzorca przyjętego w Belgii, otrzymując psy na przykład maści kremowej. Po drugiej wojnie światowej nastąpił regres w hodowli na kontynencie europejskim, po dziś dzień aktywnymi klubami schipperke są jedynie kluby w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Użytkowość:
Współcześnie schipperke jest psem reprezentacyjnym, zachował jednak wiele ze swych cech użytkowych takich jak: umiejętność stróżowania i niestrudzonego polowania na mniejsze gryzonie.
Temperament:
Jak w przypadku psów stróżujących są bardzo czujne, wierne, ciekawe wszystkiego co dzieje się w domostwie, wręcz wścibskie.
Budowa:
Psy o kształcie ciała kwadratowym,co było konsekwencją minimalizowania wymiarów psa początkowo średniej wielkości.Ukątowanie tylnych kończyn jest strome a kufa szpiczasta.
Szata i umaszczenie:
Czarne, w Stanach Zjednoczonych dopuszczalne także osobniki o jasnym umaszczeniu.
Wymiary:
- wysokość w kłębie: ? cm;
- waga: Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy; na wystawach pod patronatem FCI psy tej rasy sędziowane są osobno w kategorii wagowej (3-5 kg i 5-8 kg), po czym ubiegają się o jeden CACIB na płeć.
Utrzymanie:
Psy wymagają regularnego czesania i pielęgnacji, nadają się do niewielkich mieszkań, ale lubią długie spacery.
Popularność w Polsce:
Rasa mało znana w Polsce, obecnie hodowanych jest zaledwie kilka osobników.
Ciekawostki:
Istnieją legendy mówiące o tym jakie były początki kopiowania ogonów tym psom: Dawniej psy te należały min. do mistrzów szewskich i innych cechów, którzy robili dla tych psów piękne obroże-bransolety, aby zademonstrować swoje umiejętności. Z czasem te pokazy przerodziły się w regularne wystawy. Na jednej z nich zawistny szewc psu konkurenta, który wygrał pokaz, ze złości wyrwał mu ogon. Ludziom ten niewielki piesek bez ogona o wiele barzdiej się spodobał i zaczęto szczeniętom ogonki ukręcać, co w przypadku tej rasy ma wydźwięk estetyczny a nie praktyczny. Dzisiaj coraz częściej spotyka się schipperki z ogonami, zwłaszcza, że geny odpowiedzialne za jego brak okazały się letalne lub conajmniej subletalne, powodując silną redukcję szczeniąt w miocie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.