Saturn (łac. Saturnus) – staroitalski bóg rolnictwa i zasiewów. Małżonką Saturna była Ops.
Później Saturn był utożsamiany z greckim Kronosem, a Ops z grecką Reją. Jowisz miał strącić z tronu Saturna, który potem zamieszkał w Italii, gdzie zapanował wówczas wiek złoty. Nauczył on ludzi uprawy roli i winnej latorośli. Miał również pierwszy ustanowić prawa w Italii.
W 497 p.n.e. zbudowano na wzgórzu kapitolińskim świątynię Saturna, prawdopodobnie na miejscu starego ołtarza, gdzie składano ofiary z ludzi. Od tego czasu obchodzono święto ku czci Saturna – saturnalia.
Na cześć Saturna nazwano szóstą planetę Układu SłonecznegoSaturn.
Odpowiednikami rzymskiego boga Saturna są: w mitologii greckiej − najmłodszy z pierwszego pokolenia tytanów, Kronos, ojciec Zeusa, w mitologii babilońskiej − Ninurta, a w mitologii hinduskiej − Shani.
Сатурн
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.