Sassari (sard. Tathari) - miasto, gmina i prowincja we Włoszech (Sardynia).
Miasto Sassari - drugie co do wielkości miasto Sardynii (120 tys. mieszk.). Przemysł spożywczy (wino,oliwa z oliwek, sery, makaron), cementowy, maszynowy, elektrotechniczny, faramceutyczny. Ośrodek handlu korkiem. Węzeł kolejowy i drogowy. W pobliżu wydobycie rud żelaza, cynku i ołowiu. Niedaleko Sassari, w Porto Torres znajduje się duzy port handlowy.
Miasto powstało w X w., jako schronienie ludności przed atakami Saracenów. Potem pod panowaniem Pizy (wolne miasto), od 1284 - Genui, od 1323 - Aragonów, od 1441 siedziba arcybiskupstwa, od 1718 w Królestwie Sardynii. W 1861 w granicach zjednoczonych Włoch.
Ważniejsze obiekty: uniwersytet (zał. 1562), romańskie kościoły Santa Maria di Betlem (XII, XV w.) i Santa Donata (XIII w.), barokowa katedra (XII-XIII, XVII w.), muzeum i galeria malarstwa.
Prowincja Sassari - jedna z prowincji Sardynii o powierzchni 7520 km2. Zamieszkuje ją 453,6 tys. mieszkańców. Dzieli się na 90 komun. Główne miejscowości: Sassari (stolica), Olbia, Ozieri, Alghero, Porto Torres.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.