Sandro Botticelli, właściwie Alessandro di Mariano Filipepi (ur. 1444 we Florencji - zm.1510 we Florencji ) - włoski malarz.
Urodził się jako w rodzinie garbarza. Terminował w warsztacie złotniczym, następnie u malarzy Fra Filippo Lippi i Antonio del Pollaiuolo.
Od 1470 roku posiadał własną pracownię, w której realizował zamówienia bogatych rodzin florenckich - głównie rodu Medicich, dla których tworzy portrety, sceny biblijne i mitologiczne.
Większość życia spędził w rodzinnej Florencji, tylko raz, w 1481 wyjechał do Rzymu, aby brać udział w dekorowaniu freskami ścian Kaplicy Sykstyńskiej. W późniejszym okresie malarz uległ ascetycznej ideologii głoszonej przez Savonarolę i na pewien czas porzucił wszelką twórczość artystyczną. Pod koniec życia tworzył prawie tylko dzieła religijne, przepojone melancholijną ekspresją, oraz wykonywał ilustracje do Boskiej Komedii Dantego.
Maniera Botticellego- malarz kobiecego wdzięku. Doskonałe operowanie kolorem, wspaniałe wyczucie linii, świetlistość szat, naturalna dekoracyjność w przedstawieniu ruchu w obrazie.
Do najsłynniejszych obrazów Botticellego należą m.in. "Narodziny Wenus" i "Wiosna" (La Primavera). Freski: "Młodość Mojżesza", "Kuszenie Chrystusa"
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.