Samuel "Sam" Allardyce (ur. 19 października 1954 roku w Dudley) - były angielski piłkarz, obecnie trener piłkarski Blackburn Rovers.
Samuel Allardyce urodził się w miejscowości Dudley, w środkowo-zachodniej Anglii. Tam też dorastał. W roku 1973 dołączył do drużyny Boltonu Wanderers. Występował na pozycji środkowego obrońcy. Był częścią drużyny, która zwyciężyła drugą ligę i wywalczyła awans do ekstraklasy. W Boltonie spędził 7 lat, następnie przeniósł się do Sunderlandu. W swojej karierze zagrał również w takich klubach jak Huddersfield Town, Preston North End czy Tampa Bay Rowdies. W czasie pobytu w Stanach zapoznawał się z alternatywnymi metodami szkolenia, co w połączeniu z jego europejską wiedzą znacznie przyczyniło się do późniejszych sukcesów na stanowisku managera.
Kariera managerska rozpoczęła się dla Sama w 1989 roku, kiedy to został asystentem managera West Bromwich Albion. Przez kolejne lata tułał się po mniejszych klubach, zdobywając cenne doświadczenie. W 1994 roku został mianowany managerem Blackpool. Jego pobyt tam był jednak bardzo dziwny. Pomimo osiągnięcia najlepszego rezultatu w klubie od lat, Sam został zwolniony za przegranie baraży o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Najlepsze czasy miały jednak dopiero nadejść. W 1999 roku został mianowany managerem klubu, w którym zaczynał karierę - Boltonu Wanderers.
Pomimo tego, że zastał Bolton w kiepskim stanie, klub był w drugiej połowie tabeli drugiej ligi, Allardyce zdołał awansować już w pierwszym sezonie do baraży o Premiership, które przegrał z Ipswich Town. W tym samym, pierwszym roku doszedł do półfinału Pucharu Anglii. Sezon później również doszli do baraży, które tym razem wygrali. Dało to Boltonowi powrót do elity angielskiej piłki po trzech latach nieobecności. Sezony 2001/2002 i 2002/2003 przeminęły pod znakiem przemian w klubie. Big Sam, jak go nazywano przekształcał klub, który walczył o utrzymanie w Premiership. Sezon 2003/2004 był owocem wspomnianych przemian. Bolton zajął doskonałe, ósme miejsce w Premiership i awansował do finału Pucharu Ligi. Rok później byli już na miejscu szóstym i po raz pierwszy w historii klubu wywalczyli awans do Europejskich Pucharów. Bolton stał się solidnym klubem angielskiej ekstraklasy.
W 2006 roku Sven-Göran Eriksson odszedł ze stanowiska selekcjonera reprezentacji Anglii. Allardyce był wymieniany jako jeden z kandydatów do objęcia tej posady, ostatecznie została ona jednak dana Steve'mu McClarenowi.
W kwietniu 2007 roku rozgorzały spekulacje na temat odejścia Big Sama z Boltonu. Zarząd klubu zaprzeczył tym doniesieniom. Sam jednak wszystkich zaskoczył, odchodząc z klubu na własne życzenie niemal tydzień później. Jak sam powiedział, powodem tej decyzji była chęć zdobycia trofeów, a nie widział takiej możliwości z małym Boltonem.
15 maja Sam "Big Sam" Allardyce został oficjalnie mianowany nowym szefem Newcastle United. 9 stycznia 2008 roku Newcastle United zerwało kontrakt z Samem Allardyce’em. 17 grudnia Sam Allardyce przejął pałeczkę po Paulu Ince i jest w tej chwili szkoleniowcem Blackburn Rovers.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.