Salamandra plamista
Salamandra_plamista -
Salamandra plamista
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: płazy
Podgromada: Lepospondyli
Rząd: płazy ogoniaste
Podrząd: Salamandroidea
Rodzina: salamandrowate
Rodzaj: salamandra
Gatunek: salamandra plamista
Nazwa systematyczna
Salamandra salamandra
Salamandra plamista - Salamandra salamandra, płaz z rodziny salamandrowatych (Salamandridae).
Zamieszkuje Eurazję, północno-zachodnią Afrykę, Azję Mniejszą. Długość ciała do 20 cm. Barwy jaskrawe. Żyje w górskich lasach. Rozmnaża się latem w górskich strumieniach. Poluje nocą lub bardzo wczesnym rankiem, kiedy powietrze jest jeszcze wilgotne. Jej codzienne pożywienie stanowią owady, skąposzczety, ślimaki. Szczęki opatrzone ma dwoma rzędami drobnych zębów, inny rodzaj zębów rośnie na środku podniebienia. Jaskrawożółte plamy lub paski na czarnym ciele odstraszają drapieżniki. Z tyłu głowy salamandry mają gruczoły przyuszne, których wydzielina silnie drażni śluzówkę jamy gębowej napastnika. Salamandry plamiste nie są niebezpieczne dla człowieka, ale w razie przypadkowego kontaktu ich wydzielina może podrażnić oczy, dlatego też nie należy ich dotykać. Gatunek chroniony.
Image:Salamandra_salamandra_(Marek_Szczepanek).jpg

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.