Saladyn, Al Malik Salah ad-Dinja Yusuf Abu Al Muzzafar Ibn Ayyub Al Kurdi (1138 - 1193) był to wódz pochodzenia kurdyjskiego, który w roku 1152 wstąpił na służbę sułtana Syrii Nur ad-Dina. Początkowo został wysłany wraz ze swoim stryjem Szirkuhem by bronić Egiptu i dynastii Fatymidów. Po śmierci stryja został wezyrem i po obaleniu ostatniego z Fatymidów przejął władzę w Egipcie. Jego potęga rosła wraz ze zdobywaniem coraz większych terenów. Zdobył między innymi Królestwo Jerozolimy (po bitwie pod Hittin w 1187) i Akkę wypierając chrześcijan z niemal całego obszaru Ziemi Świętej, z wyjątkiem rejonu miasta Tyr. Reakcją na wydarzenia w Ziemi Świętej była III Krucjata. Chrześcijanie nazwali jego wojska Saracenami.
W 1171 ogłosił się sułtanem Egiptu; uważa się go za założyciela dynastii Ajjubidów.
Saladyn zasłynął jako zręczny polityk, wybitny wódz, a przy tym mecenas sztuki i nauki, człowiek prawy i rycerski. Jego postać została uwieczniona przez Torquata Tassa w Jerozolimie wyzwolonej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.