Saarloosholfhond
GRUPA: 1 FCI(psy pasterskie i zaganiające, sekcja psów pasterskich). WZROST: minimum 70 cm (pies), minimum 65 cm (suka). WAGA: 36-45 kg. TUŁÓW: mocny, o głębokiej klatce piersiowej. SYLWETKA: prostokątna, lecz zbliżona do kwadratowej. USZY: stojące, wysoko osadzone. SZATA: gęsta, z obfitym podszerstkiem. UMASZCZENIE: wilczastoszare i wilczastobrązowe (wszystkie tonacje szarości i beżu). OGON: osadzony nisko, w ruchu przyjmujący kształt sierpa.
POCHODZENIE Holenderska rasa psów stworzona przez Lenderta Saarloosa w latach 30-tych XX wieku.Chciał on wyhodować posłusznego wilka dlatego krzyżował wilki z owczarkami niemieckimi. W owych czasach nie różnił się bardzo od wilka pod względem anatomicznym.W 1981 roku rasa została oficjalnie uznana. W Holandii nie było zapotrzebowania na psy stróżująco-obronne co sprowadziło tor hodowli tych psów na jak najmniejszy wskaźnik agresji.Odziedziczyły natomiast bardzo silny instynkt stadny.Tak powstał "wilk", bardzo przywiązany do ludzkiej rodziny i pozbawiony agresji.
CHARAKTER Rasa ta potrzebuje stałego kontaku z rodziną, nie nadają się na psy stróżujące ze względu na stosunek do obcych. Są nieufne a czasem nawet tchórzliwe. Wilk przecież nie atakuje człowieka pierwszy - podobnie i saarloos. Na widoku intruza gotów jest podjąć się ucieczki lub schować się za liderem.
SPECJALNOŚCI Z powodu jego nieagresywnego usposobienia mogłoby się wydawać, że pies ten nie mógłby pracować w dzisiejszych czasach. Znakomicie spisują się jako przsewodnicy inwalidów i niewidomych, ponieważ ich potrzeba kontaktu w normalnych warunkach mogłaby się wydawać męcząca, w tym przypadku stanowi olbrzymi plus.
WYCHOWANIE I ZACHOWANIE Po owczarkach odziedziczyły pojętność, posłuzseństwo i czujność. Są łatwe w szkoleniu, lecz w młodości trzeba je wychowywać blisko ludzi. Inaczej mogą lepiej dogadywać się z psami. Nie wdają się w bójki między psami.Idealnym dla niego panem będzie ktoś kto zna się na wilczej i psiej psychice oraz zaangażuje się całym sercem i będzie z nim spędzać mnóstwo czasu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.