SS - (Schutzstaffeln - Sztafety Ochronne) elitarne oddziały podległe NSDAP.
Zostały utworzone w 1923 i pełniły początkowo funkcję straży partii nazistowskiej. Od stycznia 1929 dowództwo nad nimi przejął Heinrich Himmler. W 1934 odegrały zasadniczą rolę w rozprawieniu się z opozycją wewnątrzpartyjną w trakcie tzw. nocy długich noży, w wyniku czego ich rola jako zbrojnego ramienia partii niewspółpomiernie wzrosła. W 1936 utworzono zmilitaryzowane jednostki dyspozycyjne SS, które w 1940 zostały przekształcone w Waffen-SS. Oddziały SS stanowiły również załogi obozów koncentracyjnych. Do końca wojny SS stało się najpotężniejszą organizacją w Trzeciej Rzeszy. Jej członkami byli najbardziej fanatyczni zwolennicy nazizmu.
W 1945 Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał ją za organizację przestępczą.
W ramach całości SS, nazywanych Allgemeine SS istniały:
  • RSHA - (Reichsicherheitshauptamt) Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy, w tym:
  • Waffen-SS - jednostki wojskowe i policyjno-wojskowe
Członkowie SS składali przysięgę na wierność Hitlerowi. Dewizą SS było "Meine Ehre heißt Treue!", czyli "wierność mym honorem".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.