Ameryce Południowej, tworząca największy system wodny na świecie (dorzecze o powierzchni 5,97 mln km²) o największych zasobach wodnych.
Bieg rzeki
Płynie przez Brazylię i częściowo, jako Kolumbię. Źródła Amazonki znajdują się w Andach, skąd rzeka płynie w kierunku wschodnim przez Nizinę Amazonki. Amazonka posiada kilka rzek źródłowych, w zależności od przyjęcia jednej z nich za główną, podaje się różną długość.
(Brazo ) jest rzeką płynacą w Wenezueli, w dolinie pomiędzy Amazonką. Ma długość 225 km, silnie meandruje. Liczne odnogi płyną w wielu kierunkach, często zmiennych. Tworzy się w górnym biegu Orinoko poprzez bifurkację. Jest to jedyna rzeka na całym świecie, która łączy dwa duże dorzecza.
Jest żeglowna. .
La Plata (Parany i Urugwaj do Oceanu Atlantyckiego.
Powierzchnia estuarium wynosi 35 tys. km², długość 320 km, a szerokość 80-200 km. jest ono stosunkowo płytkie 2-8 m, co jest związane z dużą ilością materiału osadowego przynoszonego przez obie rzeki.
La Plata została odkryta dla Europejczyków przez de Solisa w Magellana w 1519.
Nad La Platą znajdują się następujące miasta:
Buenos Aires
Montevideo
Zobacz też:
Bitwa u ujścia La Platy
Rzeki Ameryki Południowej.
, rzeka w Ameryce Południowej, największy lewy dopływ
Amazonki.
Długość: 2400 km.
Źródła na terenie Kolumbii.
Uchodzi do Amazonki koło Manaus.
Główne dopływy:
Branco (lewy)
Uaupes (prawy)
Przez bifurkację Casiquiare połączona z Orinoko. .
, Ucayali, Río Ucayali, Amazonki.
Długość: 1950 km (od źródeł Apurimac ok. 2400 km)
Powierzchnia dorzecza: ok. 375 tys. km²
Żeglowność: na długości 1200 km (od miasta Cumaria), stanowi ważny szlak transportu rzecznego w Peru
Wypływa w Andach w postaci 2 rzek źródłowych: Urubamba i Apurimac.
W górnym odcinku występują liczne progi i wodospady, a w środkowym i dolnym
liczne meandry.
Urugwaj (Ameryce Południowej. Jej długość wynosi 2200 km, a powierzchnia dorzecza 307 tys. km²
Jej źródła znajdują się w południowej części Wyżyny Brazylijskiej w górach Oceanu Atlantyckiegp. Płynąc dalej w głąb kontynentu, wyznacza granicę między brazylijskim stanami Argentyną a Brazylią i Urugwajem. Uchodzi do Oceanu Atlantyckiego, gdzie wraz z rzeką Paraną tworzy estuarium Rio de la Plata.
Parana (Paraná) to rzeka w Ameryce Południowej, która płynie przez terytorium Brazylii i Argentyny.
Długość Parany to 4700 km, a powierzchnia dorzecza 3,1 mln km². Powstaje ona z połączenia rzek Wyżyny Brazylijskiej. Płynie w kierunku południowym i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego w postaci estuarium La Plata.
Główne dopływy Parany:
lewostronne:
Tiete,
Iguacu,
Urugwaj,
prawostronne:
Paragwaj.
Rio Grande, (Grande) Brazylii (dorzecza blisko 170 tys. km². Po połączeniu z Paranaibą tworzy Paranę. Grande wypływa z gór Serra da Mantiqueira. Głównymi dopływami są Pardo oraz Sapucai.
W środkowym biegu (do 209 km) jest żeglowna. W dolnym biegu tworzy liczne wodospady. Średni przepływ wody wynosi ok. 2 tys. m³/s. Wybudowano na niej kilka hydroelektrowni (m. in. Furnas, o mocy 1200 MW; Agua Vermelha i Marimbondo, o mocy docelowej blisko 1400 MW każda).
Paragwaj (Rio Paraguai, Río Paraguay) Ameryce Południowej, w środkowej części kontynentu. Jej długość wynosi 2600 km, a powierzchnia dorzecza 1150 tys. km2. Wypływa z Brazylii, z wyżyny Mato Grosso. Przepływa przez kotlinę Pantanal i nizinę Gran Chaco.
W górnym biegu stanowi naturalną granicę między Brazylią a Paragwajem, a w dolnym - między Paragwajem a Argentyną. Na terenie Argentyny rzeka Paragwaj wpada do Parany, stanowiąc jej największy dopływ.