Rzeczpospolita, ogólnopolski dziennik o charakterze informacyjno-publicystycznym i ekonomiczno-prawnym wydawany przez spółkę Presspublica, w której udziały mają: Presspublica Holding Norway i Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita".
Jej korzenie sięgają lat przedwojennych. W 1944 roku pojawiła się jako organ PKWN-u. Pomysłodawcą (i pierwszym redaktorem) był Jerzy Borejsza. Działalność "Rzeczpospolitej" została zawieszona w roku 1955 i ponownie wznowiona w roku 1980. W roku 1989 Tadeusz Mazowiecki zmienił charakter gazety, przestała ona być dziennikiem prorządowym i stała się gazetą o poglądach niezależnych od władzy.
Redaktorzy naczelni współcześnie:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.