Ryszard Niemczyk - polski przestępca o pseudonimie "Rzeźnik"; podejrzany o współudział w zabójstwie 5 grudnia 1999 roku w Zakopanem Andrzeja Kolikowskiego pseudonim "Pershing" domniemanego przywódcy gangu pruszkowskiego, także o powiązanie w zabójstwie byłego komendatna głównego policji Marka Papały 25 czerwca 1998 roku oraz wiele innych zbrodni.
Ryszard Niemczyk 29 października 2002 roku uciekł w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach z aresztu śledczego w Wadowicach. Był najbardziej poszukiwanym przestępcą przez polski wymiar sprawiedliwości.
27 kwietnia 2005 roku w pobliżu Moguncji (Mainz) na terenie Niemiec Ryszard Niemczyk został przypadkowo ujęty przez niemiecką policję w obławie na grupę okradającą bankomaty.
W wyniku postępowania ekstradycyjnego 24 maja 2005 niemiecki samolot wojskowy z Niemczykiem na pokładzie wylądował na lotnisku w podkatowickich Mierzęcicach.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.