Ryszard Bugaj (ur. 22 lutego 1944 w Gawłowie) - polski polityk o poglądach socjaldemokratycznych, były przewodniczący Unii Pracy, obecnie doktor ekonomii i pracownik PAN.
Ryszard Bugaj ukończył w 1971 roku Wydział Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Wasrzawskiego. W 1968 roku brał udział w protestach studenckich przeciwko zdjęciu spektaklu "Dziady". W 1980 roku zaangażował się w działalność w "Solidarności", w okresie stanu wojennego internowany.
W 1989 roku został posłem OKP na sejm X kadencji. W 1991 roku członek-założyciel Stronnictwa Pracy (SP), od 1992 roku w Unii Pracy, został jej przewodniczącym. Pod przywództwem Bugaja Unia Pracy uzyskała swój rekordowy wynik 7% głosów w wyborach 1993 i dysponowała w sejmie II kadencji 41 mandatami. Bugaj przeciwny był wchodzeniu UP w alianse z postkomunistami, opowiadał się za współpracą z PSL i Unią Wolności. W 1997 roku wraz ze swoją partią poparł nową konstytucję.
W wyborach 1997 nie udało mu się zdobyć mandatu, gdyż UP nie przekroczyła progu wyborczego. Podał się do dymisji i w 1998 roku odszedł z partii, mocno polemizując z politycznym kursem nowego kierownictwa (Małachowski, Pol). Bronił rządu Jerzego Buzka przed demagogicznymi zarzutami SLD i UP, choć krytycznie ustosunkowywał się do działań Leszka Balcerowicza.
W wyborach 2001 startował z warszawskiej listy PSL, nie otrzymał jednak mandatu. Napisał wówczas słynny artykuł w "Rzeczpospolitej" opowiadając sie przeciwko kandydaturze Leszka Millera na szefa rządu (sam Bugaj widział w tej roli Janusza Wojciechowskiego z PSL).
Ryszard Bugaj obecny jest często w telewizyjnych i prasowych debatach publicznych. W 2003 roku opowiadał się zdecydowanie przeciwko członkostwu Polski w Unii Europejskiej.
Jesienią 2003 roku wraz ze Stefanem Niesiołowskim i Zbigniewem Romaszewskim stał się założycielem nowego, centrowego ruchu politycznego o charakterze socjaldemokratycznym.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.