Rudolf_Kindler -
Rudolf Kindler (ur. w 1819 r. w Stawiszynie koło Kalisza, zm. 1891 r. - przemysłowiec pabianicki, założyciel drugiej co do wielkości z fabryk włókienniczych w Pabianicach.
Rudolf_Kindler -
Z pochodzenia był Niemcem, synem majstra piekarskiego, z zawodu tkaczem, mechanikiem i farbiarzem, długoletnim pracownikiem różnych fabryk w Kaliszu, Zgierzu, wreszcie od 1848 r. - pabianickich zakładów Kruschego. Własną fabrykę uruchomił w 1854 r., szybko ją zmechanizował i rozbudował. W 1889 r. stała się ona spółką akcyjną "R. Kindler". Zakłady te, w przeciwieństwie do bawełnianych fabryk "Krusche i Ender", specjalizowały się w produkcji wyrobów wełnianych i półwełnianych, będąc w 1913 r. pierwszą firmą tej branży w całym Królestwie Polskim. W 1925 r. jednak zbankrutowały.
Niedawno pozostałości po wielkiej fabryce Kindlera zostały wyburzone, aby zrobić miejsce pod hipermarket Hypernova.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.