Ruchy neopogańskie - zbiorowe określenie nowych ruchów religijnych odwołujących się do tradycji przedchrześcijańskich, nazywanych przez chrześcijan - pogańskimi.
W Polsce w ostatnim półwieczu pojawiło się kilka ruchów odwołujących się do tradycji słowiańskich sprzed chrystianizacji, np. Rodzimy Kościół Polski, Zrzeszenie Wiary Rodzimej, Klan Ausran, Polski Kościół Słowiański. Są to ruchy nie zawsze o charakterze religijnym, ale przyznają się one do kultywowania słowiańskich obrzędów przedchrześcijańskich.
Po 1989 roku w Polsce coraz większą popularność zaczęła zdobywać Wicca, nie jest ona jednak wyznaniem oficjalnie zarejestrowanym.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.