Rozgwiazdy
Rozgwiazdy -
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: szkarłupnie
Gromada: Rozgwiazdy
Nazwa systematyczna
Asteroidea
Rozgwiazdy (Asteroidea) - gromada morskich drapiezników z typu szkarłupnie.
Ciało składa się z centralnej tarczy i z 5-20 ramion. Szkielet wewnętrzny zbudowany z płytek, połączonych ze sobą ruchomo.Są zwierzętami wtóroustymi. Otwór gębowy znajduje się na stronie spodniej.
Narząd oddychania - skrzela skórne, u nasady których znajdują się drobne szczypcowate wyrostki- pedicellaria - czyszczą powierzchnię ciała rozgwiazd.
Narząd ruchu - nóżki ambikularne, po spodniej stronie każdego ramienia.
Układ krwionośny - słabo rozwnięty. Roznoszeniem pokarmu zajmuje się płyn wypełniający celomę - w nim zanurzone śa narządy wewnętrzne.Zbędne produkty przemiany materii wydostaja się drogą dyfuzji. Układ nerwowy składa się z pierścienia okołogębowego i 5 pni nerwowych.
Większość rozgwiazd to drapieżniki, polujące na skorupiaki, mięczaki, pierścienice, szkarłupnie. Rozgwiazy wynicowują żołądek przez otwór gębowy i zanurzają go w ciele ofiary, a żoładek wydziela enzymy trawinne.
Rozgwiazdy -

Rozgwiazdy -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.