Romanowowie - dynastia carów, potem cesarzy rządzących Rosją od 1612 do 1917.
Protoplastą dynastii był bojar Michał Romanow obwołany carem po wypędzeniu z Kremla Polaków. Męska linia Romanowów wygasła wraz ze śmiercią Piotra II w 1730 roku.
Od panowania Piotra III, syna Karola Fryderyka, niemieckiego księcia Holstein-Gottorp i Anny, córki Piotra I Wielkiego należy już mówić od dynastii Holstein-Gottorp-Romanow (porównaj: Habsburgowie/Dom Habsbursko-Lotaryński). Jednak powszechnie stosuje się określenie Romanowowie w stosunku do członków tego domu panującego, choć z punktu widzenia genealogii dynastycznej jest ono błędne.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.