Rok przestępny w kalendarzu gregoriańskim to taki, w którym luty ma 29 dni zamiast 28, a zatem rok przestępny ma 366 dni zamiast 365.
Historia lat przestępnych, umożliwiających zgranie roku kalendarzowego z rokiem zwrotnikowym sięga roku 238 p.n.e., kiedy w Egipcie wprowadzono dodatkowy dzień do co czwartego roku. W roku 45 p.n.e. dekretem Juliusza Cezara wprowadzono taką samą rachubę w Rzymie (stąd określenie kalendarz juliański). Błąd tej rachuby wynosi 1 dobę na 128 lat. Do dziś ten system jest stosowany w różnych kalendarzach kościołów prawosławnych (w niektórych w 1923 r. wprowadzono tzw. kalendarz nowojuliański). Obecnie powszechnie stosuje się rachubę zgodną z kalendarzem gregoriańskim, wprowadzonym w 1582 roku dekretem papieża Grzegorza XIII, w której rok przestępny (liczbowo) spełnia następujące warunki: jest podzielny przez 4, ale nie jest podzielny przez 100, chyba że jest podzielny przez 400. Błąd tej rachuby wynosi 1 dobę na 2620 lat. Przed reformą kalendarza za rok przestępny uważano każdy rok, który był podzielny przez 4.
Wprowadzenie poprawek najszybciej nastąpiło we Włoszech, Hiszpanii, Polsce i Portugalii, bo już w 1582, przez pominięcie 10 dni z października (od 5 do 14). W Wielkiej Brytanii poprawki wprowadzono dużo później, bo dopiero w 1752 roku, poprzez usunięcie 11 dni we wrześniu (od 3 do 13). Szwecja i Finlandia miała podwójnie przestępny rok w 1712 - dodano nie jeden, a dwa dni w lutym (czyli wystąpiła data 30 lutego 1712 roku), gdyż Szwecja nie miała zsynchronizowanego kalendarza z żadnym innym kalendarzem. Dzięki dodaniu tego dodatkowego dnia wrócili do kalendarza juliańskiego. Aktualnie kalendarz juliański jest opóźniony w stosunku do kalendarza gregoriańskiego o 13 dni (za dużo lat przestępnych zostało dodanych).
if (currYear % 4 == 0 && currYear % 100 != 0 ||
 currYear % 400 == 0)

   february = 29;

 else

   february = 28;


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.