Robert Maxwell, wł. Jan Ludvik Hoch (ur. 10 czerwca 1923 w Solotvino, Czechosłowacja, obecnie Ukraina, zm. 5 listopada 1991) - brytyjski wydawca i przedsiębiorca prasowy, polityk.
Od 1981 właściciel Maxwell Communication Corporation, od 1986 wydawnictw Media Press i Pergamon Press, European Satellite TV Broadcasting Consortium; współudziałowiec Agencji Reutera, Agence Centrale De Presse, TF 1); wydawca m.in. The Daily Mirror i The European. Jego metody prowadzenia biznesu w sferze mediów były niejednokrotnie publicznie krytykowane.
W czasie drugiej wojny był oficerem brytyjskiej armii, w latach 1964-1970 członkiem parlamentu z ramienia Partii Pracy.
Zmarł w niejasnych okolicznościach, prawdopodobnie po wypadnięciu z jachtu do morza w pobliżu Wysp Kanaryjskich. Został pochowany na Górze Oliwnej w Jerozolimie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.