Robert Baldwin (ur. 12 maja 1804, zm. 9 grudnia 1858) - prawnik, kanadyjski polityk, reformator, zwolennik "odpowiedzialnego rządu".
W 1830 Baldwin po raz pierwszy został deputowanym do parlamentu Górnej Kanady. Wkrótce potem stracił swoje miejsce. Wybrany ponownie w 1836, lecz razem z cała grupą deputowanych reformatorów demonstracyjnie złożył mandat w proteście przeciw autokratycznym rządom Gubernatora Generalnego.
Choć Baldwin popierał republikańskie dążenia Mackenziego, przywódcy Rebelii w Górnej Kanadzie, to odciął się od samej rebelii. Po uchwaleniu Unii został powołany do rady przy Gubernatorze, nie posiadając jednak realnych wpływów na politykę ustąpił z niej. Wraz z Louisem La Fontaine w stworzył rząd działający w latach 1842 - 1843. Mimo krótkiego okresy sprawowania władzy rządowi udało się przeprowadzić szereg istotnych reform. Między innymi: reforma systemu szkolnego, nowy system mianowania urzędników państwowych oraz przeniesienie stolicy Unii z Kingston do Montrealu. Gabinet reformatorski złożył rezygnację 26 listopada 1843. Baldwin przeszedł do opozycji, w której pozostał do 1851, kiedy to został zaproszony do udziały w kolejnym rządzie reformatorskim. Drugi rząd Baldwina-La Fontaine zdobył sobie miano Wielkiego Ministerstwa - Great Ministry. Największymi dokonaniami tego rządu były: reforma systemu sądowniczego, powołanie Uniwersytetu w Toronto i akt amnestii wobec rebaliantów. Po krótkim urzędowaniu rząd podał się do dymisji, a Baldwin wycofał się z polityki.
Premier Prowincja Kanady (kolonia brytyjska w Ameryce Północnej)|Prowincji kanady
3. Rząd (1842-1843) Ko-Premier
8. Rząd (1848-1851) Ko-PremierPublikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.