Rio_de_Janeiro -
Rio de Janeiro (port. Rzeka Styczniowa) - miasto w południowo-wschodniej części Brazylii nad Atlantykiem. Położone na skraju wyżyny, wśród wzgórz, m.in. znana "Głowa Cukru" - Pão de Açúcar, nad zatoką Guanabara. Stolica stan Rio de Janeiro. W latach 1821-1960 było stolicą Brazylii, zanim powstała Brasilia.
  • Ludność: ok. 5,0 mln, zespół miejski ok. 10,9 mln (2000), drugie co do wielkości miasto Brazylii, po Sao Paulo
  • Powierzchnia: 485 mil kwadratowych
Miasto słynie ze swych pięknych plaż (np. Copacabana, Ipanema), olbrzymiego posągu Chrystusa Zbawiciela (Cristo Redentor) na górze Corcovado, ale przede wszystkim z corocznie obchodzonego karnawału.
Rio_de_Janeiro -

Historia

Zatoka nad którą leży Rio de Janeiro została odkryta przez pierwszego Europejczyka, którym był Portugalczyk Gaspar de Lemos 1 stycznia 1502. Nazwał ją "Styczniowa rzeka", ponieważ sądził, że to ujście rzeki, a nie zatoka. Samo miasto Rio de Janeiro zostało założone 1 marca 1565. Poważniejszy rozwój miasta miał miejsce w XX wieku.

Dzielnice miasta

Rio_de_Janeiro -
  • Centro
  • Dzielnica Południowa
  • Dzielnica Północna
  • Dzielnica Zachodnia
  • Barra da Tijuca

Informacje o mieście

Rio de Janeiro jest miastem kontrastów, z jednej strony może zaliczać się do najnowocześniejszych metropolii świata, z drugiej strony znajdują się w nim dzielnice biedy (favelas), w których występują problemy przestępczości narkotykowej, walki gangów i wysoki wskaźnik zabójstw.
W Rio znajduje się słynny stadion piłkarski Maracanã.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.