Podstawowe dane:
Stolica: Porto Alegre
Powierzchnia: 281 748 km²
Ludność (2000): 10 512 283
Gęst. zaludn. 27,3 mieszk./km²
Strefa czasowa: GMT -3
ISO 3166-2: BR-RS
Mapa:
Rio_Grande_do_Sul -

Rio Grande do Sul - stan w południowej Brazylii, położony między wybrzeżem atlantyckim z lagunami Mirim i Patos, a rzeką Urugwaj.
Na powierzchni 203 tys km2, zamieszkuje ok. 8,5 mln osób (1985). Ośrodkiem administracyjnym regionu jest Porto Alegre. Inne ważne miasta to: Pelotas, Rio Grande, Uruguaiana, Santa Maria, Santo Angelo, Passo Fundo, Caxias do Sul, Canoas.
Rozwinięte rolnictwo - głównie uprawa tytoniu (eksportowany także do Polski, do fabryki w Augustowie), pszenicy i soi, a także hodowla bydła.
Przemysł wydobywczy rud miedzi i węgla kamiennego. Duże porty morskie: Porto Alegre i Rio Grande.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.