Gerald R. Ford
Richard_Nixon -
Kolejność: 37. Prezydent USA
Okres urzędowania: od 20 stycznia 1969
do 9 sierpnia 1974
Poprzednik: Lyndon B. Johnson
Następca: Gerald Ford
Data urodzin: 9 stycznia 1913
Miejsce urodzin: Yoriba Linda, Kalifornia
Małżonka: Pat Nixon
Reprezentowany stan: -
Partia polityczna: Partia Republikańska
Wiceprezydent: Spiro Agnew, Gerald Ford

Richard Milhous Nixon, 1913-1994 - prawnik, w latach 1969-1974 37. prezydent Stanów Zjednoczonych.
  • 1942–1946 służył (od sierpnia 1942) w lotnictwie marynarki wojennej (oficer transportowy) w stopniu komandora podporucznika na Oceanie Spokojnym
  • 1947–1950 członek Izby Reprezentantów działał w Komisji ds. Działalności Antyamerykańskiej
  • 1950–1953 senator
  • 1953–1961 wiceprezydent w okresie kadencji D.D. Eisenhowera
Doprowadził do ostatecznego wycofania się Stanów Zjednoczonych z wojny wietnamskiej 1965-1973. Odnowił stosunki USA z komunistycznymi Chinami (zniósł embargo handlowe dotyczące tego kraju). Zainicjował amerykańsko-sowieckie rozmowy rozbrojeniowe SALT. W polityce wewnętrznej napotykał na opór większości demokratycznej w Kongresie. Jego rządowi nie udało się ograniczyć tempa inflacji i przezwyciężyć pogłębiającej się recesji gospodarczej. Pierwszy amerykański prezydent, który przed końcem kadencji ustąpił z urzędu (po aferze Watergate). Jego miejsce zajął wiceprezydent G. Ford. Autor książki „Nigdy wiecej Wietnamu”. Richard Nixon był człowiekiem skomplikowanym lecz w swej polityce był bardzo prostolinijny i twardy. Był postacią publiczną dłużej niż ktokolwiek inny na Zachodzie (z wyjątkiem Francois Mitteranda).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.