Richard Baer (ur. 9 września 1911 r. – zm. w lipcu 1963 r.), komendant m. in. obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w latach 1944-1945, Sturmbannführer SS, członek NSDAP (nr 454991) i SS (nr 44225).


Urodził się we Floss w Górnym Palatynacie (Bawaria). Był z wykształcenia cukiernikiem. Po utracie pracy w 1930 r. został bezrobotnym. W lutym 1931r. wstąpił do NSDAP, a w lipcu 1932 r. do SS. W 1933 r. zatrudnił się jako wartownik w KL Dachu. W 1939 r. został przydzielony do dywizji SS Trupie Główki (SS Totenkopf), brał udział w walkach frontowych, po kontuzji w 1942 r. przeniesiono go na stanowisko adiutanta komendanta do KL Neuengamme, a następnie w 1943 r. do KL Auschwitz. Stamtąd został odwołany do WVHA (Wirtschaftsverwaltungshauptamt - Główny Urząd Administracji i Gospodarki SS) na stanowisko adiutanta Oswalda Pohla. Od listopada 1943 r. był szefem urzędu D I (Inspektorat Obozów Koncentracyjnych). 11 maja 1944 r. został komendantem KL Auschwitz, a od 27 lipca tego roku dowódcą garnizonu. Po ewakuacji obozu oświęcimskiego w styczniu 1945 r. otrzymał nominację na komendanta Mittelbau-Dora. Z powodu kontuzji nogi wyjechał przed kapitulacją III Rzeszy do Styrii w Austrii.
Po wojnie do grudnia 1960 r. ukrywał się w okolicach Hamburga pod nazwiskiem Karl Neumann i pracował jako robotnik leśny. Zdemaskowany został aresztowany i osadzony w więzieniu śledczym we Frankfurcie nad Menem, gdzie nagle zmarł.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.