Reykjavík -

Reykjavík (Rejkiawik) - stolica i największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa. Najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Miasto zamieszkuje 114,8 tys. osób (2003), a cały region stołeczny Höfuðborgarsvæði liczy 185,3 tys. mieszk. (2003), czyli ponad 3/5 mieszkańców kraju.

Historia

W miejscu dzisiejszej stolicy Islandii powstała najstarsza, założona z myślą o stałym osadnictwie, osada na wyspie. Założył ją w 874 roku norweski wiking Ingólfur Arnarson. Nazwał to miejsce Reykjavík, co po islandzku znaczy 'zatoka dymów', od znajdujących się tu gorących źródeł i gejzerów. Osada rozwijała się później dzięki założonemu w pobliżu w 1226 roku klasztorowi augustiańskiemu. W połowie XVIII w. lokalny przedsiebiorca próbował rozwinąć drobny handel i przemysł, by przełamać duński monopol handlowy.
18 sierpnia 1786, liczącej 167 mieszkańców osadzie, przyznano prawa miejskie. Wkrótce miasto zostało siedzibą protestanckiego biskupa Islandii, a także islandzkiego parlamentu Althing. Od tej pory Reykjavík ciągle rozwija swój potencjał ludnościowy - w XX wieku zwiększył liczbę mieszkańców blisko 10-krotnie. W 1911 założono tu pierwszy w Islandii uniwersytet - Háskóli Íslands (Uniwersytet Islandzki).
W 2000 roku Reykjavík był jednym z dziewięciu Europejskich Miast Kultury.

Zabytki

  • zabytkowe domy na Starym Mieście, w tym najstarszy Fógetinn z 1752 r.,
  • katedra Dómkirkjan z 1796 r.,
  • postmodernistyczny Ratusz (Rádhús),
  • Instytut Árni Magnússona, w którym zgromadzono manuskrypty starych sag, m.in. Landnámabók, Íslendingabók czy Njáls Saga
  • budynek parlamentu z 1881 r.,
  • nowoczesny kościół Hallgrímskirkja przypominający wzgórze bazaltowej lawy,
  • obrotowa restauracja Perlan zbudowana nad zbiornikami gorącej wody.
  • Skansen Árbæjarsafn ze starymi budynkami z Reykjaviku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.