Rewolucja to proces przemian zachodzących w społeczeństwie. Rozróżniamy rewolucje społeczne i rewolucje polityczne, występujące łącznie.
Rewolucje społeczne to stosunkowo szybki proces przechodzenia państwa z jednej formy społeczno-ekonomicznej w drugą. Gdy władze państwowe nie są w stanie dostosować się do nich, dochodzi do rewolucji politycznej.
Rewolucje polityczne stanowią punkt kulminacyjny rewolucji społecznych i są od nich o wiele gwałtowniejsze. Jeśli są udane prowadzą do zmiany typu państwa oraz przejścia władzy z rąk jednej grupy społecznej do drugiej. Dochodzi do nich przy użyciu środków pozaprawnych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.