Repty Śląskiedzielnica miasta Tarnowskie Góry od 1973 r.

Stare Repty

Najstarsza dzielnica dzisiejszych Tarnowskich Gór. Pierwsza wzmianka pochodzi z dokumentu z 12 sierpnia 1201 r. Należała wówczas do klasztoru norbertanów we Wrocławiu. Przez stulecia nie zdołała się rozwinąć w samodzielne miasto, choć po temu miała szansę. Parafia repecka pw. św. Mikołaja obejmowała praktycznie cały teren dzisiejszego miasta Tarnowskie Góry. jej pierwszym znanym proboszczem był Witoslaus, wymieniony w dokumencie z 1362 r.
Na przełomie XV i XVI wieku osada należała do rodziny Wrochemów. W połowie XVIII wieku na wschód od osady powstały Nowe Repty.
W 1824 r. Repty przeszły na własność rodziny Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca.

Nowe Repty

Osada została założona w 1748 r. w okresie tuż po przejściu Śląska pod władzę Prus. Aż do początku XX wieku stanowiła osobną gminę. Około 1925 r. na wschód od osady działała kopalnia „Segiet”. Po plebiscycie pozostała w granicach Polski.

Repty Śląskie

W 1973 r. obie osady zostały włączone do Tarnowskich Gór .

Herb

  • Stare Repty – u zarania dziejów zakonu norbertanów, w herbie znalazła się postać opata. Według M. Gumowskiego może on mieć srebrną (białą) albę, złoty (żółty) ornat, pastorał oraz infułę, na błękitnym tle.
  • Nowe Repty – w herbie osady widnieją skrzyżowane młot i cep na ziemi leżące. M. Gumowski proponował, aby ziemia była barwy czarnej, młot srebrnej (białej), drzewca młota i cepa złote (żółte), a tło błękitne.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.