Guénon René-Jean-Marie-Joseph - szejk Abd al-Wahid Yahya (ur. 15 października 1886 w Blois - zm. 7 stycznia 1951 w Kairze) - francuski myśliciel i pisarz ezoteryczny, badacz tradycji religijnych, metafizycznych i mistycznych, współtwórca koncepcji tradycjonalizmu integralnego.
Guénon pochodził z tradycyjnej rodziny [1] i był synem architekta. W młodości pozostawał jednak pod wpływem ezoterycznych organizacji okultystycznych i para-masońskich, takich jak Zakon Róży i Krzyża, Loża Tebańska oraz Kościół Gnostycki (lata 1905-1912).
W okresie późniejszym dokonał radykalnego zerwania z ezoteryką, współpracując z pismem "La France Anti-Maçonnique".
W 1915 r. otrzymał licencjat z literatury, a w 1916 r. obronił tezę doktorską z matematyki o Leibnizu. Mimo powrotu w 1918 r. do Blois i podjęcia pracy nauczyciela w liceum nie przerwał studiów filozoficznych i religioznawczych, badając zwłaszcza mistykę orientalną. W 1921 r. obronił i opublikował rozprawę doktorską o hinduizmie (Introduction générale a l`étude des doctrines hindoues, Paris 1921). W następnej dekadzie opublikował zarówno szereg prac, utrwalających jego pozycję orientalisty (L`homme et son devenir selon le Védante, London 1925) i znawcy mistyki chrześcijańskiej.
Narastające przekonanie o duchowym "kurczeniu się" Zachodu z jednej strony, z drugiej zaś coraz intensywniejsze studia nad mistyką arabską, sprawiły, że Guenon zaczął coraz bardziej zbliżać się do islamu i nabierać przekonania, że tylko w jego obrębie zachowały się jeszcze żywe wartości duchowe. Po śmierci pierwszej żony wyjechał w 1930 roku do Kairu w poszukiwaniu tekstów sufickich i rozpoczął tam wykłady na słynnej uczelni muzułmańskiej Al-Azhar. W 1934 r. ożenił się z Egipcjanką Fatimą, córką sufickiego szejka Muhammada Ibrahima. Pod imieniem Abd al-Wahid Yahia został inicjowany do ezoterycznego muzułmańskiego Zakonu Sufi, i w islamie pozostał do końca życia.
Nigdy nie wrócił już do Europy i żył "jak Arab między Arabami", nawet jego córka z drugiego małżeństwa nie wiedziała przez lata, że jej ojciec nazywa się naprawdę René Guénon. Jego ostatnie słowa brzmiały: Allach, Allach!. Korespondował jednak z pisarzami europejskimi i publikował w wydawnictwach paryskich. Regularnie odwiedzali go też członkowie (założonej przez niego jeszcze w Europie) Szkoły Tradycjonalistycznej: Anglik Martin Lings, Włoch Marco Pallis, Szwajcarzy: Titus Burckhardt i Frithjof Schuon (1907-1998) oraz wykładający w USA Hindus Ananda-Coomaraswamy. Z dwoma ostatnimi tworzył nieformalny triumwirat szkoły.
Synem prof. Ananda Coomaraswamy jest ks. dr Rama Coomaraswamy, jeden z twórców sedewakantyzmu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.