Rawenna, wł. Ravenna - miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Rawenna, 138 tys. mieszkańców (2003).
Miasto założone przez Umbrów, od II w. p.n.e. pod władzą Rzymu (od 402 do 476 stolica państwa Zachodniorzymskiego), potem przechodziło w ręce Ostrogotów (stolica ostrogockiego króla Teodoryka Wielkiego), Bizancjum (od 540), Longobardów (od 751), Państwa Kościelnego (od 765), Wenecji ( w latach 1449 - 1509), Francji (podbita w 1512). W 1860 roku weszło w skład zjednoczonych Włoch.
Ośrodek przemysłu chemicznego, metalowego, włókienniczego, spożywczego, rafineria ropy naftowej, port handlowy, węzeł kolejowy i drogowy, ośrodek turystyczny. W pobliżu Rawenny eksploatacja podmorskich złóż gazu ziemnego.

Zabytki

 • budowle wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie:
  • Baptysterium Ortodoksów, nazwane później Baptysterium Neona - powstało z przebudowanej łaźni rzymskiej. Prace rozpoczęto pod koniec IV wieku, końcowy kształt uzyskało w 458 w czasach biskupa Neona. Zachowana budowla, założona na planie centralnym, oświetlają okna w niszach oddzielonych od siebie arkadami ozdobionymi płaskorzeźbami, na których przedstawaiono postacie 16 proroków. Sklepienia nad niszami zdobi stiukowa dekoracja złożona z motywów roślinnch i zoomorficznych. Na kopule znajduje się mozaika, której centralną część zdobi przedstawienie Chrztu Jezusa w Jordanie. Na kopule, wokół środkowego obrazu wykonano wizerunki 12 apostołów. Najniższy krąg to kolumnowy portyk z czterema ołtarzami, na których znajdują się otwarte księgi ewangelii. Jest to jedno z najlepiej zachowanych baptysterii zbudowanych w V wieku.
  • Mauzoleum Galii Placydy, siostry Teodoryka Wielkiego. Zbudowane na początku VI wieku w sąsiedztwie kościoła Santa Croce (św. Krzyża). Kościół Santa Croce został zbudowany na początku V wieku, na planie krzyża greckiego. Mauzoleum dobudowano do świątyni jako zakończenie narteksu. Mauzoleum, zachowane do czasów obecnych w prawie nie zmienionej formie, jest jednym z przykładów architektury wczesnochrześcijańskiej. Dziś jest to wolnostojąca, ceglana budowla o planie krzyża greckiego. Centralną część przykrywa sklepienie żaglaste a nad ramionami krzyża wykonstruowano sklepienia kolebkowe. Zewnętrzną dekorację skomponowano z szeregu ślepych arkad. Ściany wewnętrze są wyłożone marmurem a sklepienia zdobią cenne mozaiki.
  • Mauzoleum Teodoryka, budowla na planie centralnym przykryta kopułą wykonaną z jednego bloku kamienia.
  • Baptysterium ariańskie (VI wiek), bryła i dekoracja kopuły przypominają wcześniejsze baptysterium Neona. Zbudowane zostało na planie ośmiokąta z czterema absydami. Kopułę zdobi scena Chrztu w Jordanie, wokół 12 apostołów w procesji prowadzonej przez św. Piotra i św. Pawła oraz tron dla Chrystusa (tzw. Etimasia).
 • wiele zabytkowych kościołów
  • katedra - pierwotnie zbudowana w V wieku, przez Honoriusza, jako pięcionawowa bazylika. Zniszczona w 1773 przez trzęsienie ziemi. Odbudowana w nowej formie.
  • Bazylika Sant Apollinare Nuovo - zbudowana przez Teodoryka Wielkiego ok. 490 r. na planie ośmioboku. Pierwotnie był to kościół dworski. Wewnętrzna nawa główna przykryta jest kopułą opartą na 8 kolumnach połączonych ze sobą arkadowymi łukami. Do centralnej nawy przylega 8 półkolistych eksedr, za którymi znajduje się dwukondygnacyjne obejście. Kościół poprzedza narteks a część prezbiterialną zamykają pastoforia. W bazylice, nad oknami centralnej nawy głównej, zachowały się pięciowieczne mozaiki z przedstawieniami cudów Jezusa, wizerunki proroków i widok na pałac Teodoryka. Ściany zdobią mozaiki w stylu bizantyjskim (wykonane ok. 560 r.), ukazujące procesję męczenników prowadzoną przez św. Marcina, zakończoną sceną składania hołdu Zbawicielowi, oraz męczenniczek podążających za Trzema Królami składającymi hołd Marii z Dzieciątkiem. Stojąca obok kościoła wieża dzwonnicy, zbudowana na planie koła, pochodzi z XI wieku.
  • kościół Sant Vitale - budowę rozpoczął Teodoryk Wielki, kontynuował cesarz Justynian. Jest to ośmioboczna budowla na planie centralnym, przykryta kopułą. Do nawy centralnej przylega 8 nisz. Wnętrze bazyliki zdobią ją mozaiki w stylu bizantyjskim, wykonane pod koniec pierwszej połowy VI wieku. W jedej ze scen zachowały się portrety Justyniana i jego żony Teodory.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.