Ratyzbona, po niemiecku Regensburg - miasto w Bawarii, stolica okręgu Górny Palatynat, nad Dunajem. Polska nazwa miasta wywodzi się z pradawnej nazwy celtyckiej Radasbona. W roku 179 istniała tu rzymska warownia Castra Regina ("warownia nad rzeką Regen"), założona przez Trzeci Legion podczas panowania cesarza Marka Aureliusza. W VI w. miasto jest znane jako Rega-nespurc, będąc rezydencją książąt Agilolf i pierwszą oficjalną stolicą Bawarii. W roku 739 św. Bonifacy powołuje tu biskupstwo - już Regensburga.
Dziś Ratyzbona to czwarte co do wielkości miasto Bawarii. Mieszkańców obecnie (2004) 141 000. Powierzchnia całkowita 80,8 kilometra kwadratowego. Elektrotechnika, produkcja samochodów, przemysł maszynowy, browary, drukarnie, port przeładunkowy. Uniwersytet i inne uczelnie wyższe (łącznie 21 000 studentów). Liczne ciekawe zabytki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.