Ratusz w Sulmierzycach - jedyny zachowany w całości, drewniany, wolnostojący, małomiasteczkowy ratusz.
Ratusz_w_Sulmierzycach -
Ratusz w Sulmierzycach został oddany do użytku prawdopodobnie 3 czerwca 1743 - taka data widnieje na portalu i chorągiewce wieżyczki. Pierwszy dokument mówiący o istnieniu obiektu pochodzi z roku 1765 i wspomina: (...)Primo Ratusz w Rynku porządny(...), natomiast pierwszy dokładny opis budynku pochodzi dopiero z 1789 roku. Mówi on o tym, że (...)Jest Ratusz w rynku, drewniany, porządny z zegarem na wieży, o dwóch piętrach, dołem izdebka i dwie komórki, górą izba jedna i sala, tamże od ogniowego pożaru dwie sikawki i na te szopa przy tym ratuszu(...). Prawdopodobnie znajdowało się tam też więzienie.
Od czasu powstania ratusz był kilkakrotnie remontowany - w miarę zużywania drewnianego materiału budulcowego. W międzyczasie były też plany wzniesienia na miejscu jego miejscu nowego budynku - murowanego. W latach międzywojennych jeden z burmistrzów był na tyle zdeterminowany w walce o rozbiórkę, że znosił na strych worki cementu, aby nadwątlić konstrukcję nośną i uzyskać pozwolenie na rozebranie obiektu.
Po II wojnie światowej obiekt zajmowały w różnych okresach m.in. organizacje młodzieżowe i sportowe, magazyny, biblioteka i świetlica. Po rozbiórce komina i remoncie dachu w 1956 roku do obiektu wprowadziło się Muzeum Ziemi Sulmierzyckiej, otwarte dzięki zaangażowaniu Komitetu Obchodów 500-lecia miasta Sulmierzyce oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Sulmierzyckiej. W latach 1989-1993 dokonano ostaniej, gruntownej restauracji ratusza.
Obiekt posiada ściany drewniane tynkowane biało. Wejście na piętro znajduje się na zewnątrz budynku. Prowadzą do niego drewniane schody. Dach jest z trzech stron naczółkowy, kryty gontem, podparty na czterech drewnianych filarach (każdy z jednego pnia). W centralnej jego części znajduje się wieżyczka kryta dachem w postaci spłaszczonej cebulki, zwieńczona blaszaną chorągiewką z datą 3 czerwca 1743, która widnieje również na portalu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.