Ralph Bakshi (ur. 29 października 1938 w Hajfie ) - reżyser, scenarzysta filmów animowanych, producent.
Pochodzi z rodziny żydowskiej, która emigrowała z Rosji do Stanów Zjednoczonych. Wychowywał się w Brooklynie, najbiedniejszej dzielnicy największego miasta USA. Uczęszczał do Manhattan High School of Industrial Arts. Pierwsze jego dzieła powstawały na ścianach domów. Od początku szokował estetyką: agresywne, jaskrawe barwy i obyczajowa prowokacja (obecność seksu, narkomanii, religii, różnych form przemocy, dialogi dalekie od bajkowych zwrotów itd.). Nazywany "anty-Disneyem". Posiada własne studio animacji. W swoich pracach powołuje się przede wszystkim na ekspresjonizm. Jego mistrzowie malarstwa to: Soutin, Matisse, Michał Anioł, Rafael i Picasso. Postacie z jego filmów (m. in. Hekyll and Jekyll, Mighty Mouse) mają czytelne odniesienia.
Znany z pierwszej, animowanej ekranizacji Władcy Pierścieni w 1978 roku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.