To jest artykuł z cyklu
imiona
alfabetyczna lista imion
imieniny
imiona bałtyjskie
imiona celtyckie
imiona germańskie
imiona greckie
imiona łacinskie
imiona semickie
imiona słowinskie
imiona na Świecie

Radosław, Redosław, Radsław, Redsław – staropolskie imię męskie, złożone z członu Rado- (motywowanego przez rad - "być zadowolonym, chętnym, cieszyć się" lub radzić - "troszczyć się, dbać o coś") oraz członu -sław ("sława"). Może ono oznaczać "tego, który troszczy się o sławę" albo "tego, który jest chętny do zdobycia sławy".
Do staropolskich form pochodnych tego imienia zaliczają się również m.in.: Racsław, Racław, Ratsław, Recsław, Recław, Retsław, Rasław, Radost, Radosz.
Zdrobnienia: Radek, Radziu, Radzio.
Żeńskie odpowiedniki: Radosława, Radsława, Redsława.
Radosław imieniny obchodzi: 1 marca, 2 marca, 8 kwietnia i 8 września.
Znani ludzie noszący imię Radosław:
  • Radosław Pazura (1969-), polski aktor
  • Radosław Piwowarski (1948-), polski reżyser
  • Radosław Majdan (1972-), polski piłkarz
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.