Rów Mariański - najgłębszy rów oceaniczny na świecie, o maksymalnej głębokości 11022 m, położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego, na południowy-wschód od Marianów. Ciągnie się łukiem o długości blisko 2000 km. Wchodzi w skład systemu rowów oceanicznych tworzących zachodnie obrzeżenie Płyty Pacyficznej. Jest miejscem, gdzie ścierają sią dwie płyty Płyta Pacyficzna i Płyta Filipińska.
Najgłębsze miejsce osiąga głębokość 10.911 m (35,797 ft), czyli sięga głębiej poniżej poziomu morza niż najwyższe szczyty górskie powyżej poziomu morza (Mount Everest ma 8.846 m). Rów był zbadany w 1951 r. przez brytyjski Challenger II, który dał nazwę najgłębszemu miejscu rowu, Głębia Challenger'a.
Rów_Mariański -
Amerykański batyskaf Trieste dotarł do dna o godzinie 13:06 23 stycznia 1960 r. na pokładzie byli: sierżant marynarki wojennej U.S.A. Don Walsh i Jacques Piccard. Jako balastu użyto żelaza, a do wynurzania benzyny. System pokładowy wskazał głębokość 11.521 m (37,800 ft), lecz zweryfikowano to później do około 10.912 m (35,800 ft). Na dnie Walsh i Piccard byli zaskoczeni widokiem ryb: soli i flądry o długości około 30 cm, jak również krewetek. Według Piccarda, "Dno było czyste i przejrzyste, wolne od glonów tworzących muł."
Na dnie Rowu Mariańskiego woda wywiera ciśnienie 108.6 MPa (1086 bar lub 15,931 lb/in²).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.