Qin Shi Huang (260 p.n.e. - 210 p.n.e.) Pierwszy cesarz Chin
Zasiadł na tronie królestwa Qin w wieku 13 lat. W roku 221 p.n.e. podbił pozostałe sześć królestw i zjednoczył cały kraj. Ogłosił się pierwszym Cesarzem.
Cesarz wprowadził liczne reformy w państwie. Obszar kraju podzielono na 36 okręgów wojskowo-administracyjnych, zaś odsuniętą od władzy szlachtę rodową zastąpiła centralna i lokalna biurokracja, bez prawa dziedziczenia urzędów. Ujednolicone zostały w całym państwie pismo, systemy pieniężny oraz miar i wag, a nawet rozmiary osi kół wozów. Wprowadzono przymusową pracę i zorganizowano wielkie roboty publiczne, związane z rozbudową Wielkiego Muru Chińskiego (głównie wały ziemne), budową kanałów nawadniających i sieci dróg, mających połączyć wszystkie okręgi ze stolicą. Równocześnie cesarz Qin zreorganizował i skonsolidował siły zbrojne w cesarstwie, po czym wysłał wojska na podbój sąsiednich terytoriów na północy i południu Chin. Wszystkie te pzedsięwzięcia wymagały ogromnych nakładów pieniężnych, które uzyskiwano głównie z wysokiego opodatkowania ludności chłopskiej. Doprowadziło to do wybuchu licznych buntów chłopskich po śmierci cesarza, wspartych przez szlachtę rodową wysiedloną wcześniej ze swych posiadłości i pozbawioną przywilejów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.