Putrajaya - nowe centrum administracyjne Malezji, położone na obszarze tzw. "super korytarza multimedialnego" (Multimedia Super Corridor lub MSC). Jest ona trzecim, obok Kuala Lumpur i Labuan, terytorium federalnym Malezji.
Miasto zostało nazwane na cześć pierszwego premiera Malezji Tunku Abdula Rahmana Putry. Putra znaczy także po malajsku "książę", a Jaya oznacza "doskonałość, sukces".
Putrajaya należała wcześniej do stan Selangor. Rząd federalny rozpoczął negocjacje z tym stanem na temat utworzenia nowego terytorium federalnego. W połowie lat 90. XX wieku kupił od stanu Selangor za znaczącą sumę pieniędzy około 46 km², na których powstała właśnie Putrajaya. Po wytyczeniu nowych granic administracyjnych, stan Selangor ma od tego momentu na swoim terytorium dwie enklawy: Putrajayę i Kuala Lumpur.
Miasto, które powstało niedawno, ciągle się rozwija. W 2002 powstała szybkobieżna kolej KLIA Transit, ktora połączyła miasto z Kuala Lumpur oraz z międzynarodowym portem lotniczym w Sepang. W pobliżu powstało kolejne miasto "super korytarza multimedialnego" o wiele mówiącej nazwie Cyberjaya ("cyber-miasto sukcesu").
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.