Pustynia Gibsona ( ang. Gibson Desert) – kamienista pustynia w Australii Zachodniej pomiędzy Wielką Pustynią Piaszczystą na północy, a Wielką Pustynią Wiktorii na południu. Obszar jej wynosi 155,900 km² a roczna suma opadów 125-250 mm.
Na północno zachodnim krańcu leży wielkie słone jezioro Disappointment, które stanowi schronienie dla ptaków wodnych. Pustynię pokrywa kamienno-żwirowe pole zwane gibber. Z powodu złudzenia falowania żwiru jeden z pierwszych jej badaczy nazwał ją "wielką falującą pustynią żwiru".
W 1874 Ernest Giles pierwszy zbadał Pustynie Gibsona przechodząc ją w 1876. Nazwał ją nazwiskiem Alfreda Gibsona, członka jego wyprawy, który zginął podczas próby przejścia pustyni w 1874.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.