Purpurowe_Serce -
Purple Heart (ang., Purpurowe albo Fioletowe Serce(*)) - odznaka wojsk amerykańskich przyznawanych w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych tym, którzy zostali ranni albo zabici w czasie służby wojskowej w Armii Stanów Zjednoczonych lub walcząc u jej boku, po 5 kwietnia 1917 roku.
Jest to jedyne odznaczenie, do którego otrzymania nie potrzeba niczyjej rekomendacji, a które otrzymuje się automatycznie po tym, kiedy żołnierz amerykański zostanie ranny lub zabity, spełniając przy tym którykolwiek z następujących warunków (wymienionych szczegółowo w specjalnym dokumencie oznaczonym symbolem AR 600-8-22), tj. m.in.:
  • w dowolnej akcji przeciw wrogom USA
  • w dowolnej akcji sił zbrojnych skierowanych przeciwko krajowi wspieranemu przez armię amerykańską
  • w wyniku ataku terrorystycznego skierowanego przeciw USA lub krajom sprzymierzonym z USA
  • w wyniku działań związanych z ustanawianiem przez USA lub ich sprzymierzeńców pokoju w innych krajach
  • w wyniku obrażeń odniesionych w niewoli
itp.
Niektóre z wymienionych w dokumencie warunków przyjęto za obowiązujące dopiero po ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1941, a niektóre dopiero po 28 marca 1973, co wiązało się ze wzrostem zaangażowania wojskowego USA w Wietnamie.
(*) Istnieją rozbieżności w prawidłowym użyciu polskiej nazwy tego odznaczenia. Wiele osób używa naturalnie nasuwającego się określenia: "purpurowy", choć w rzeczywistości - co widać na fotografii - barwa odznaczenia nie odpowiada polskiemu kolorowi purpurowemu. Niektóre słowniki, zwłaszcza starsze, zaznaczają, że wyraz purple odpowiada odcieniom mieszaniny czerwieni i niebieskiego bliskiej fioletowi. Dlatego m.in. pozostawiono oryginalną nazwę odznaczenia, które zresztą - jako nadawane przez prezydenta USA - nigdy polskiej oficjalnej nazwy nie miało. Ilustrująca je fotografia jednoznacznie pokazuje, jaką barwę ma ten order.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.