Puk

Kliknij obrazek, aby go powiększyć
Odkrycie
Odkrywca Stephen P. Synnott / Voyager 2
Data odkrycia 30 grudnia 1985
Charakterystyka orbity
Przeciętny promień 86004 km
Mimośród 0,00005
Okres orbitalny 0,76183 d
Nachylenie do ekliptyki 0,31°
Jest satelitą Urana
Charakterystyka fizyczna
Przeciętna średnica 162 km
Powierzchnia km2
Masa 2,89 · 1018 kg
Przeciętna gęstość 1,3 g/cm3
Grawitacja na powierzchni 0,029 m/s2
Okres rotacji ?
Nachylenie osi do orbity
Albedo 0,07
Temperatura powierzchni
min. średnia maks.
? K ? K ? K
Ciśnienie 0 kPa

Puk (ang. Puck) - księżyc Urana. Wiadomo o nim niewiele, oprócz danych orbity, rozmiaru i albedo (w przybliżeniu 0,07).
Został odkryty ze zdjęć zrobionych przez sondę Voyager 2 30 grudnia 1985 r., otrzymał tymczasowe oznaczenie S/1985 U 1. Jest także oznaczany jako Uran XV.
Puk jest szóstym co do wielkości księżycem Urana; pod tym względem klasyfikuje się pomiędzy Mirandą a Porcją. Orbita Puka jest umiejscowiona także pomiędzy tymi dwoma satelitami.
Spośród wszystkich księżyców odkrytych przez zespół Voyagera 2, jedynie Puk został odkryty na tyle wcześnie, by sonda mogła zostać zaprogramowana w celu szczegółowego go sfotografowania.
Większość księżyców Urana została nazwana od postaci ze sztuk Williama Shakespeare'a lub poematów Alexandra Pope'a. W celtyckiej mitologii i angielskim folklorze, Puk jest psotnym chochlikiem, przez chrześcijan wyobrażanym jako demon zła. Nazwa księżyca pochodzi od Puka, który pojawia się w sztuce Shakespeare'a Sen nocy letniej, w której razem z wróżkami podróżuje nocami dookoła świata.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.