Pudel miniaturowy
Wzorzec rasy:
  • wielkość: maks. 28-35 cm,
  • masa ciała: bez zaleceń
  • umaszczenie: białe, czarne, brązowe, srebrzyste, morelowe (apricot), niebieskie lub łaciate.
Dzięki swemu żywemu i pogodnemu usposobieniu, dużej inteligencji, przywiązaniu do człowieka i wierności, pudel należy do najbardziej lubianych i najczęściej trzymanych psów rasowych. Jego pojętność i łatwość wychowania są niejako przysłowiowe. Przedmiotem podziwu jest nie tylko charakter pudla, ale również rozmaite barwy jego umaszczenia, które powinny być zawsze czyste i połyskujące. I wreszcie pudel pasuje do każdego mieszkania. Pudel duży czuje się dobrze w dużym mieszkaniu lub domu z ogrodem, zaś najmniejszy (toy) zadowala się małym mieszkaniem.
Oczywiste jest, że pudle, niezależnie od rozmiarów, wymagają regularnego korzystania z wybiegu. Wspaniałe miękkie i delikatne futro pudla wymaga starannej pielęgnacji. Należy je czesać codziennie i przynajmniej raz na miesiąc strzyc w specjalnych salonach dla psów (koszt standardowego strzyżenia pudla miniaturowego to około 50 zł) - dzięki temu psy tej rasy nie linieją. Istnieje wiele rodzajów strzyżenia pudla i tylko niektóre są dopuszczane do klasyfikacji na wystawach. Natomiast dla psów które są domowymi pupilami polecamy fryzurę standardową, jest bardzo praktyczna, ponieważ można powtarzać strzyżenie co 3 miesiące.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.